האם תהיה מוכן לגלות בעצמך?

האדם משחר ההיסטוריה חיפש אחר ה"משהו" האולטימטיבי, משהו בלתי מתכלה, משהו שבלתי ניתן להרוס אותו, משהו ניצחי, מעבר לחיים החסרי משמעות של הקונפליקט היומיומי – לעבוד כל יום מהבוקר עד הערב, מאבקי כוח בילתי פוסקים עם אחרים, קינאה, כעס, שינאה ושחיקה פיזית ונפשית הולכת וגוברת שבסופה מגיע המוות. האין משהו מעבר לחיים חסרי משמעות אלה?

משלא מצא משהו מחוץ לחיים אלה, האדם פיתוח אמונה באידיאל, במשיח כלשהו, במורה רוחני. היינו מוכנים להקשיב לבעלי הסמכות, למורים הרוחניים והואכלנו בכפית על ידי ספרים, טקסים דתיים, מנהגים ומסורות. למרות כל המורים הרוחניים שכל כך סמכנו עליהם וכל הניסיונות לתקן את החברה מבחוץ פוליטית, כלכלית, חברתית, נישארנו אותם חיות בידיוק מבחינה פנימית כמו לפני אלפי שנים, אולי הטכנולוגיה התפתחה מאוד והקלה על חיינו אך עדיין אנו הורגים אחד את השני במלחמות חסרות היגיון ומרוכזים אך ורק בעצמנו.

אנחנו אחראים לעולם ואנו יצרנו את החברה המפלצתית הזו על ידי רדיפת הבצע שלנו, הקינאה והפחד שלנו. העולם הוא אתה, כל אחד מאיתנו, ואתה הוא העולם.

השיטה תמיד הייתה להשתנות מבחוץ לבפנים, לשנות נשיא, מנהיג, לשנות שיטת ממשל, לשנות מבנה חברתי-כלכלי, כמו בקומוניזם אך פנים האדם לא השתנה כלל. האם ישנה אפשרות להשתנות מבפנים החוצה? שינוי שיכול להתרחש אצל האינדיבואל ולהתפרץ החוצה אל החברה כולה.

כאשר נשים בצד את אמונותינו ודעותינו ונדחה כל סמכות פסיכולוגית (לא הסמכות של השוטר) ולא כדי לעבור לסמכות אחרת, תתפנה לנו אנרגיה רבה. אנרגיה על מנת לחשוב ולגלות בעצמנו האם ישנו משהו מעבר לחיים חסרי משמעות אלה.

הכתובת מייל שלך לא תפורסם שדות חובה מסומנים ב*

*