עיצוב העתיד כאתגר עולמי

מאת אפרים גולדשמיד
14/03/2017

במחקרי המנטאליים והרוחניים הגעתי לאחרונה למסקנות מעניינות מאוד.
אין,  זה מובן לי, אלוהים שמעצב את גורלי, שאפשר להתפלל אליו, או שאפשר לבקש ממנו  חסדים או מתנות, בריאות, כסף  או הצלחה.  אין אלוהים של העם היהודי או של דת אחרת.

אם יש אלוהים הוא יכול להיות רק אלוהים אוניברסאלי.  עבורי  שמו הוא התודעה הקוסמית,  כוח רוחני  שמעצב את עולם החומר, החיים, הצמחייה,  האדם, החיות  ויתר   היצורים  החיים .  התודעה הקוסמית היא  כוח רוחני  שמשתמש  לעיצוב כל היקום באנרגיה אחת, מוכרת לנו רק במקצת, החשמל.  זו האנרגיה שמניעה את היקום כולו,  היא מניעה את הגלקסיות,  היא מקור האור,  היא מקור החיים,  היא מקור  האדם, מוחו  וגופו.  אין לנו מושג  מה מקורה ומה  משמעותה. היקום  הוא  אחדות אחת  ואנו מרכיב  של האחדות,לא מצבור של אטומים או מולקולות. זו השקפת עולם, יסוד  שנותן לחיים  משמעות. השאלה אם יש לקיום היקום משמעות, אינה רלוונטית. אין לנו תשובה עליה.  כל מה שביקום הוא זמני, משתנה כל הזמן, אין ביקום קביעות. קביעות, נצח  אין-סופיות יש רק בתודעה הקוסמית, שיכולים לה לקרוא גם אלוהים. השם לא משנה דבר.  לפי דעתי הצנועה, שהרי איננו יכולים לדעת את האמת,  משמעות קיום היקום  היא בכוח האנרגטי  שמפתח את הרוחניות  ביקום כולו, כי אנחנו לא לבד. יש ביקום קרוב לוודאי מיליארדי  פלנטות שעליהם קיימים חיים, מפותחים יותר או פחות,  משתנים  ונכחדים,  נולדים, מתפתחים  ומתים כל הזמן.  יתכן שקיימים ביקום על פלנטות אחרות  יצורים תבוניים  יותר שהגיעו לשלמות התפתחותם, אנחנו לא ביניהם.

האנושות נמצאת עכשיו בצומת גורלי  לקיומה ואם לא יחול שינוי  רוחני ומנטאלי  בבני  האדם ובמנהיגיהם,  כדור הארץ כיחידה  אקולוגית  תתמוטט, האנושות  תכחיד  את עצמה  במלחמות  גרעיניות,  בגזים רעילים,  באפידמיות שמופצות כנשק להשמדה המונית,  בהרעלות מזון והסביבה  כדי לפגוע באיזה אויב, בהשמדת התשתיות כמו חשמל ומים,  פסי רכבת וכבישים,  ברעב ובמוות מקרינה  מיוננת.  זהו הגורל שמצפה לאנושות  עם היא אינה  מתאחדת  לממשל עולמי בעשורים הקרובים, כי  המכשור הדיגיטאלי  שהולך ומתפתח במהירות  מצמצם את ממדי כדור הארץ  ואפשרויות  של שלטון עולמי  מפוקח  על ידי  מכשור  רק מחכה  לפיתוחו  בשנים הקרובות.  כל המגמות של פופוליזם פוליטי,  לאומנות צרת אופק, שנאת זרים גזענית,  כוחות אדירים של הון-שלטון  שמטרתם היחידה היא להעשיר שכבה  זעירה של עשירים מופלגים על חשבון החברה האנושית –  כל אלה  חייבים להיעלם כדי שבני אדם יוכלו לחיות במדינות רווחה עולמיות . אין ספק  ששלטון עולמי חייב לפתור  את בעיית העוני בעולם השלישי  על ידי  פיתוח האזורים, הכנסות שיטות  יצור וחקלאות מודרניות, הכשרת האוכלוסייה  לענפים ולמקצועות  מתאימים וחינוך  מתקדם לילדים ולנוער. כל אלה יבטיחו שלטון דמוקרטי  אמיתי  שימנע מדמגוגים להגיע לשלטון, ימנע שחיתות של שלטון וכסף,  ויבטיח חינוך לאחדות האנושות ושיתוף פעולה בין עמים, מדינות,  תרבויות ובני אדם.

אין לי ספק ששלטון עולמי  חייב  בכוח הגנה אדיר כדי  למנוע מלחמות בין עמים ומדינות,  למנוע מלחמות בין אזרחים,  להגן על הדמוקרטיה על כדור הארץ כולו  גם במחיר של הפעלת כוח נגד דיקטאטורים ומדינות שמחבלות באחדות העולם.

מה שכתבתי כאן נראה היום כבלתי אפשרי. אך אין לנו בררה. הגיע הזמן לשים קיץ  ללאומנות צרת האופק, לעצימת עיניים לגבי  התעללות באוכלוסיות שלמות של מיליוני בני אדם  שנמצאים באזוריי מלחמה  שנהרסים חייהם, תרבתם,  בריאותם ומשפחותם.  נראה לי שיש צורך  בשינוי תרבותי נרחב שביסודו  האטת קצב החיים  המודרניים  שהורס את בריאותם  של מיליונים שאינם מסוגלים  לחיות בקצב הזה.  האם יתכן שדווקא רובוטים יעזרו  בכך לאנושות?

לפני זמן מה כתבתי מאמר גדול על הצורך לחנך בני נוער מחוננים ומובחרים של כל העמים ביחד  בבתי ספר מיוחדים למנהיגות עתידית.  לבתי ספר אלה,  שיפנו לעתיד של שלטון עולמי , בריתות  ושיתופי פעולה בין עמים,  חייבים קודם כל  להכשיר  צוותי מחנכים  שמסוגלים,   נפשית ומנטאלית, לחנך נוער  מחונן  להיות מנהיגיה  העתידיים של אנושות  מאוחדת.  המנהיגות הקיימת היום במדינות דמוקרטיות אינה ארוכה ומסוגלת להנהיג  מדינות ועמים בשלטון עולמי מודרני,  רובה  מחבלת במגמה כזאת  היום.

אני מבין שהתפתחות הטכנולוגיה הדיגיטאלית דורשת  גם שינויים  בכלכלה, בחיים היום-יומיים, בעבודה ובעיצוב הפנאי.  כשרובוטים עובדים  יהיה צורך בעובדים מאומנים שיעבדו פחות שעות  ביום עבודה, ובפחות ימים בשבוע.  זה אומר שאנשים ירוויחו פחות כסף אך המחירים ירדו, כי  כשהצריכה יורדת גם המחיר חייב לרדת.  אנשים יקנו פחות  דברים מיותרים אבל  אוכלוסיות שהיו עניות תתווספנה לקהל  הצרכנים בכל העולם.  במקום להטיף לתחרות ולעודד  תחרות פרועה,  יהיה צורך להרחיב את שיתופי הפעולה בין  החברות  כדי שאפשר יהיה להוריד מחירים, כשפיקוח דיגיטאלי  מתריע אוטומאטי  על  רווחים  מוגזמים לסוחרים וליצרנים.  יהיה צורך  לצמצם עד למינימום  צריכת דלקים מזהמים ולעבור לרכב חשמלי,  ליצור חשמל  מן השמש וממקורות אנרגיה אחרים,  לצמצם  עדרי בקר וצאן עד המינימום  כדי  למנוע זיהום אוויר  ולעבור להנדוס בשר ולצריכת בשר צמחוני כדי  למנוע התעללות בבעלי חיים,  למנוע זיהום  וצריכת מזון  יותר בריא.  מאחר ואנשים יעבדו פחות, יהיה צורך לארגן  מחדש  את הפעילויות של  זמן פנוי, כשהמוסדות יסבסדו את הפעילויות כדי למשוך יותר ויותר עובדים לפעילות. זה הזמן  לאפשר לקהלים גדולים  לשנות הרגלי ודרכי חשיבה מיושנים, לעודד פעילות  של  "הפיכת הלב"  לשינוי דרכי החשיבה, כדי להרגיל  יותר קהלים  לחשיבה הוליסטית  ומאחדת.

הכתובת מייל שלך לא תפורסם שדות חובה מסומנים ב*

*