אודות

הקדמה


ג'ידו קרישנמורטי היה דובר וסופר.
חונך וטופח ע"י החברה התיאוסופית ויועד להיות ה"מורה העולמי", אך עוד בצעירותו פסל רעיון זה ופירק את "המסדר של הכוכב במזרח" ארגון שהוקם לתמוך ברעיון זה, שקרישנמורטי עמד בראשו.

הוא טען שאין לו כל עיניין בלאום, קסטה, דת, או פילוסופיה, והקדיש את חייו לנסיעות בעולם, על מנת לקיים שיחות עם קבוצות גדולות וקטנות ושיחות אחד על אחד.

תומכיו, שעובדים בארגונים ללא כוונת רווח בהודו, בריטניה וארה"ב משגיחים על כמה בתי ספר פרטיים שמבוססים על דעותיו בחינוך. הם ממשיכים לתעתק ולהפיץ את אלפי השיחות שלו, קבוצתיות ושיחות עם יחידים, ואת כתביו במגוון של סוגי מדיה שונים ושפות שונות.

רקע משפחתי וילדות


קרישנמורטי נולד (1895) בעיירה קטנה בשם מדנפאל ומאדרס (כיום נקרא איזור צ'יטור באנדרה פראדש). אביו ג'ידו נריאניה עבד כפקיד בממשל הבריטי בהודו. קרישנמורטי אהב את אימו סנג'יוומה, שמתה כאשר היה בן 10. להוריו היו אחד עשר ילדים, מתוכם שישה שרדו.

ב1903 משפחתו השתקעה בקודאפהה, היכן שקרישנמורטי חלה במלריה במהלך ביקור קודם. הוא סבל מהתפרצויות של המחלה במשך הרבה שנים. ילד עדין וחולני, "מעורפל וחולמני", החשיבו לעיתים קרובות כרפה שכל, והוכה פעמים רבות בבית ספר ע"י מוריו ובביתו ע"י אביו. במזכר שכתב כשהיה בן 18 קרישנמורטי תיאר חוויות בלתי רגילות, כמו שראה את אחותו, שמתה ב1904 ואימו. בילדותו פיתוח קשר חזק עם הטבע שנשאר עימו במשך כל חייו.

אביו של קרישנמורטי פרש מעבודתו בממשל הבריטי ב1907. עקב מצב כלכלי קשה, חיפש עבודה במטה של החברה התיאוסופית באדיאר. בנוסף לכך שהיה ברהמין, נריאניה היה תיאוסוף מאז 1882. לבסוף התקבל לעבודה כפקיד, ועבר לשם עם משפחתו ב1909.
נריאניה ובניו חיו בהתחלה בקוטג' קטן שהיה ממקום מחוץ למבנה של החברה התיאוסופית.

עוד על תולדות חייו של קרישנמורטי יבוא בהמשך.